Aktywne zajęcia edukacyjne w Muzeum na Majdanku

W dniach 7-8 listopada 2019 roku, Dział Edukacji Państwowego Muzeum na Majdanku zorganizował warsztaty oparte na komiksie "Chleb wolnościowy" dla uczniów IV LO w Lublinie. Uczestnicy analizowali rysunki i wspomnienia z komiksu, tworząc obraz byłych więźniów, sprawców i samego obozu. Warsztaty obejmowały również przejście po terenie Muzeum i współoprowadzanie przez uczniów. Spotkanie z autorem komiksu, Pawłem Piechnikiem, odbyło się następnego dnia w szkole, gdzie przedstawił on historię komiksów i genezę "Chleba wolnościowego". Uczestnicy podkreślili wartość edukacyjną i inspirujący charakter warsztatów.

W dniach 7–8 listopada 2019 Dział Edukacji Państwowego Muzeum na Majdanku przeprowadził pierwsze aktywne zajęcia warsztatowe w oparciu o najnowsze muzealne wydawnictwo – komiks „Chleb wolnościowy”. Uczestnikami zajęć byli uczniowie z IV LO w Lublinie. 

Młodzież skupiona na rysunku oraz fragmentach wspomnień, będących integralną częścią tego niekonwencjonalnego źródła, samodzielnie opracowywała poszczególne zagadnienia. Złożyły się one na obraz byłych więźniów, ich postaw i tego, jak próbowali przeżyć, ale także przedstawiały sylwetki sprawców i samego obozu koncentracyjnego. Punktem kulminacyjnym warsztatów było zaprezentowanie efektów pracy podczas przejścia przez teren Muzeum. Przyjęliśmy zasadę zarówno edukacji rówieśniczej, ale i współoprowadzania przez uczniów i pracownika działu edukacji. Dzięki temu uczniowie mogli wziąć odpowiedzialność za swoją pracę i przekonać się, jak jest ona ważna. Przekazywane treści były starannie dopracowane, a wszelkie wątpliwości wyjaśniane na etapie pracy z komiksem. Warsztaty dały młodym ludziom pewien rodzaj autonomii, poczucia wpływu na bieg wydarzeń, a także skłaniały do refleksji.

Refleksje młodzieży z warsztatów:

„Komiks jest genialny. Zarówno ilustracje, jak i historie są bardzo ciekawe i inspirujące. Komiksy o takiej tematyce są o wiele lepsze w przekazywaniu wiedzy i informacji o historii i ludziach, którzy przeżyli takie trudne doświadczenie”.

„Uważam, że komiks to bardzo dobra opcja na przedstawienie całej historii Majdanka. Jest to bardzo potrzebna kwestia, dzięki której młodzież może lepiej poznać to miejsce. Samo zwiedzanie było bardzo mocnym doświadczeniem”.

„Komiks został narysowany bardzo ciekawie, może stanowić świetne źródło dla młodzieży. Przedstawiony jest w poruszający sposób. Warsztaty były bardzo uczące i praca w grupach pozwoliła poznać nasze wzajemne refleksje”.

Kontynuacją warsztatów z komiksem było spotkanie młodzieży z jego autorem – Pawłem Piechnikiem, które miało miejsce dzień później na terenie szkoły. Artysta wprowadził uczniów w historię powstania pierwszych komiksów i przedstawił swoje prace. Nakreślił także genezę stworzenia „Chleba wolnościowego”. Ostatnim punktem dwudniowego spotkania z komiksem historycznym były warsztaty zawierające elementy rysunku. Młodzież podkreśliła wartość, jaką miało dla nich to wydarzenie:

„ Bardzo ciekawe doświadczenie. Dobry sposób na zachęcenie młodzieży do dowiedzenia się czegoś ważnego”.

źródło: PMM

Poznaj historie od zniewolenia do wolności

28 autentycznych opowieści z przeszłości i teraźniejszości