Premiera komiksu „Chleb wolnościowy”

11 maja miała miejsce premiera edukacyjnego komiksu Państwowego Muzeum na Majdanku, stworzonego przez Pawła Piechnika, opartego na relacjach byłych więźniów KL Lublin. Wydarzenie odbyło się w ramach Lubelskich Spotkań z Komiksem, z planowanymi kolejnymi promocjami na głównych festiwalach komiksowych w Polsce.

11 maja odbyła się oficjalna premiera najnowszego wydawnictwa Państwowego Muzeum na Majdanku – komiksu opartego na relacjach byłych więźniów niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego. 

„To pierwszy komiks w 75-letniej historii Państwowego Muzeum na Majdanku. Jest on wyrazem hołdu dla więźniów KL Lublin” – zaznaczyła Agnieszka Kowalczyk-Nowak z PMM, która prowadziła spotkanie. Komiks stworzył artysta Paweł Piechnik, który w oparciu o wspomnienia byłych więźniów Majdanka zestawił zbiór graficznych opowieści o losach osadzonych. „W rysunkowej części komiksu nie ma nawet wzmianki ode mnie. Wszystkie słowa, które tam padają, pochodzą z relacji byłych więźniów złożonych tuż lub kilka lat po wojnie. Miałem okazje rozmawiać z dwójką z nich osobiście”.

Premierę komiksu poprzedzały (10 maja) i zamykały (11 maja) warsztaty komiksowe. Z wydaniem komiksu nieodłącznie wiąże się wymiar edukacyjny. – „Komiks w przystępnej formie przedstawia to, o czym chcemy mówić, przekazując wiedzę dotyczącą Majdanka. Chcemy, by dzięki niemu czytelnicy sięgnęli głębiej w historię byłego obozu i spróbowali odkryć losy własnej rodziny” – mówiła podczas spotkania Izabela Tomasiewicz, kierownik Działu Wystawienniczego PMM.

Premiera komiksu odbyła się w Filii nr 2 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lublinie w ramach Lubelskich Spotkań z Komiksem. Kolejne spotkania promocyjne zaplanowano w ramach największych wydarzeń komiksowych w Polsce, m.in.: Komiksowej Warszawy, Festiwalu Komiksu w Łodzi i Falkonu.

fot. PMM

Poznaj historie od zniewolenia do wolności

28 autentycznych opowieści z przeszłości i teraźniejszości