Prezentowane treści powstały w ramach projektu finansowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Samorząd Województwa Wielkopolskiego oraz Fundację Agencji Rozwoju Przemysłu. Projekt jest objęty honorowym patronatem Wielkopolskiego Kuratora Oświaty.
„Chleb wolnościowy” to projekt wydawniczy (www.chlebwolnosciowy.pl), którego ideą jest przedstawienie drogi człowieka od zniewolenia do wolności. Album komiksowy obejmie 17 historii, opracowanych na podstawie wywiadów przeprowadzonych przez autora z różnymi osobami na przestrzeni ostatnich lat oraz z użyciem dokumentalnego materiału dziennikarskiego.
Tom 2 ma na celu:
- utrwalenie tożsamości kulturowej i narodowej młodych czytelników, poprzez skłonienie ich do refleksji historycznej, za pomocą atrakcyjnej formy wyrazu artystycznego (słowo i obraz);
- umożliwienie odbiorcom poznania i zrozumienia najnowszych dziejów Polski i świata poprzez łączenie tematu trudnej przeszłości (II wojna światowa, PRL) z aktualnymi problemami;
- skłonienie czytelników do osobistego zaangażowania się w sprawy społeczne poprzez kształtowanie w nich poczucia odpowiedzialności i wspólnoty z innymi.
Komiks ma formę reportażu i poprzez uniwersalność tematu jest skierowany zarówno do młodzieży w wieku 13-19 lat, jak również do starszego czytelnika.
Prezentowany fragment rozdziału „O wolności” jest inspirowany rozmowami z panem Władysławem Cieszkowskim, potomkiem hr. Augusta Cieszkowskiego – ziemianina i działacza społecznego z Wierzenicy, propagatora idei pracy organicznej. W reportażu autor Paweł Piechnik oddał głos osobom, które potrzebują pomocy, jak i tym, którzy im pomagają. Część „O wolności” promuje postawę proaktywną i zachęca czytelników do podejmowania działań w różnych przestrzeniach życia społecznego. Twórca zamieścił w reportażu opowieści osób, które niezależnie od okoliczności w których przyszło im żyć, kierują się w swoich wyborach wartościami prawdy, dobra i piękna. W duchu solidarności międzyludzkiej budują więzi społeczne. Nie zrażając się trudnościami zewnętrznymi, podążają za ideałami, w które wierzą. Tytułowa wolność oznacza dar z siebie oraz branie odpowiedzialności za innych, w wymiarze osobistym i społecznym.
Wydanie albumu jest planowane we wrześniu 2024 r. Warsztaty edukacyjne dla młodzieży realizowane w placówkach kulturalno-oświatowych odbędą się w trzecim kwartale 2024 r.Zachęcamy do śledzenia strony internetowej Fundacji VINEA oraz strony projektu (www.chlebwolnosciowy.pl), gdzie znajdą Państwo aktualne informacje. Zespół projektowy chętnie odpowie na Państwa pytania – zapraszamy do kontaktu za pośrednictwem poczty elektronicznej chlebwolnosciowy@vinea.org.pl