Sformułowanie „chleb wolnościowy”, było używane przez więźniów niemieckich obozów koncentracyjnych, zlokalizowanych na terenie Polski podczas II wojny światowej w XX w. Oznaczało chleb wypiekany poza obozem, na wolności.
Tom 1 komiksu ukazał się w 2019 r. przy współpracy z Państwowym Muzeum na Majdanku i przedstawiał losy więźniów niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego. Szczegółowy opis tomu 1 możesz sprawdzić na naszej stronie www.chlebwolnosciowy.pl.
Tom 2 komiksu, powstaje przy współpracy z Fundacją Jezuickiego Ośrodka Kultury i Rozwoju VINEA. Komiks będzie zbiorem fragmentów rozmów z różnymi ludźmi, przeprowadzonych przez autora w drugiej dekadzie XXI w. Reportaż komiksowy prowokuje do szukania odpowiedzi, czym jest „chleb wolnościowy” dzisiaj i co oznacza wolność w świecie poza drutami.
Tom 2 ukaże się we wrześniu 2024 r. i przedstawi historie kilkunastu osób żyjących współcześnie. Bohaterowie reportażu opowiedzą o swoich trudach, głodach, śmierci bliskich, ukrytych pragnieniach, trudzie wychodzenia z uzależnień, wolności i życia dla innych.
Fragment tomu 2 możesz zobaczyć tutaj: www.pawelpiechnik.com/promocja_chw2.pdf
Dotychczas Fundacja na cały projekt edukacyjno-wydawniczy pozyskała dofinansowanie ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego oraz Fundacji Agencji Rozwoju Przemysłu.
Aby Paweł mógł ukończyć prace nad planszami komiksowymi, a Fundacja zlecić korektę, skład albumu oraz wydrukować książkę potrzebne jest jeszcze 62 000 PLN.
Chętnie odpowiemy na Twoje pytania dotyczące projektu. Zapraszamy do kontaktu z naszym zespołem: chlebwolnosciowy@vinea.org.pl
