o komiksach

Tryptyk komiksowy „Chleb wolnościowy".
O historii, o teraźniejszości, o transcendencji.
11 relacji więźniów niemieckiego obozu koncentracyjnego na Majdanku.
17 relacji różnych ludzi, z którymi autor przeprowadził rozmowy w drugim dziesięcioleciu XXI w.
Niema historia, w której wymiar realny przenika się z wymiarem duchowym. Symboliczna droga od zniewolenia do wolności.

idea komiksów

Sformułowanie „chleb wolnościowy” było używane przez osadzonych w obozach koncentracyjnych w czasie II wojny światowej XX wieku. Oznaczało chleb wypiekany poza obozem i jednoznacznie kojarzyło się z tęsknotą za domem.

Chleb wolnościowy był i jest dzisiaj wartością, która wskazuje na różne postawy ludzkie, przedstawione w trzech częściach komiksu. Historycznym, współczesnym i symbolicznym.

Tym, co łączy przeszłość z teraźniejszością do codziennej walki o życie, była i jest szeroko pojęta nadzieja wolności, którą każdy powinien odkryć w sobie.

tom 1

Chleb wolnościowy, tom 1, to komiks autorstwa Pawła Piechnika wydany przez Państwowe Muzeum na Majdanku w 2019 r.

Album jest oparty na relacjach byłych więźniów niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego, Konzentrationslager Lublin. Autor wykorzystał fragmenty wspomnień z książek Niebo bez ptaków Danuty Brzosko-Mędryk, Pole śmierci Andrzeja Stanisławskiego i Majdanek. Obóz koncentracyjny w relacjach więźniów i świadków w opracowaniu Marty Grudzińskiej oraz relację Jolanty Nowakowskiej-Korzeniewskiej, jako dziecko osadzonej na Majdanku.

Komiksowi towarzyszą: krótkie posłowie historyczne, słownik terminów i biogramy więźniów, których historie stały się kanwą narracji.

tom 2

Chleb wolnościowy, tom 2, to komiks autorstwa Pawła Piechnika, który będzie wydany przez Fundację Jezuickiego Ośrodka Kultury VINEA w drugiej połowie 2024 r.

Album jest oparty na 18 relacjach różnych osób, z którymi autor przeprowadził rozmowy w ciągu ostatniej dekady XXI w. Autor wykorzystał też fragmenty wypowiedzi wywiadu redaktora Wojciecha Jankowskiego z żołnierkami z Ukrainy spod Mariupola oraz fragment z książki Marty Przybyły I dam Wam serce nowe.

Komiksowi towarzyszy krótkie posłowie opracowane wspólnie z Martą Łuczak dotyczące zagadnień ogólnie pojętych wartości, społecznych i socjalnych.

Autor zastanawiać się będzie czym jest „chleb wolnościowy” dzisiaj i co oznacza wolność w świecie poza drutami. 

tom 3

To podsumowanie dwóch poprzednich części w sposób symboliczny.

W tym albumie komiksowym nie będzie żadnego tekstu. To podróż człowieka, który w czasie swojej wędrówki doświadcza przemiany.

Album najbardziej uniwersalny z całego tryptyku, w którym autor  chce dotknąć również przestrzeni duchowej człowieka.

Album w przygotowaniu.

Poznaj historie od zniewolenia do wolności

28 autentycznych opowieści z przeszłości i teraźniejszości