O projekcie
Reportaż komiksowy, łączy sztukę obrazu z dziennikarstwem.
- komiks
Edukacja kaskadowa, warsztaty dla nauczycieli i młodzieży.
- spotkanie
Inspirowanie dyskusji na trudne tematy i wyciąganie własnych wniosków.
- dyskusja
Idea Projektu
„Chleb wolnościowy” to projekt wydawniczo-edukacyjno-artystyczny, którego ideą jest przedstawienie drogi człowieka od zniewolenia do wolności.
Tytuł projektu bezpośrednio nawiązuje do określenia używanego przez więźniów niemieckich nazistowskich obozów koncentracyjnych. W żargonie osadzonych, „chleb wolnościowy”, oznaczał chleb wypiekany poza obozem, na wolności.
Reportaż komiksowy prowokuje do szukania odpowiedzi, czym jest „chleb wolnościowy” dzisiaj i co oznacza wolność w świecie poza drutami.
komiksy
Trzy komiksy (tom historyczny, tom współczesny, tom symboliczny). Każdy tom komiksu ma tą samą konstrukcję.
WARSZTATY
Organizujemy spotkania i warsztaty w szkołach, świetlicach, domach kultury. Zarówno dla młodzieży, jak i osób dorosłych.
Mentorzy projektu
ur. 4 sierpnia 1921 w Pułtusku, zm. 1 września 2015 – polska lekarka stomatolog, pisarka.
Jej książka pt. Niebo bez ptaków, była powodem dla którego w 1971 rząd USA powołał ją na bezpośredniego świadka w procesie o deportację zbrodniarki wojennej Hermine Braunsteiner-Ryan. W swoich książkach przedstawia warunki bytowania w obozach, prześladowania, wyniszczającą pracę, wewnętrzną organizację więźniarek, samoobronę, samopomoc i kontakty z ludźmi zza drutów.
9 września 2015 została pochowana cmentarzu Powązkowskim w Warszawie.
Paweł Piechnik, twórca projektu Chleb wolnościowy, skontaktował się z p. Danutą w 2013 r. i to spotkanie zaowocowało narodzeniem projektu. Do końca swoich dni wspierała projekt.
Władysław Cieszkowski
ur. w 1946 r., ekonomista, przedsiębiorca. Absolwent Szkoły Głównej Planowania i Statystyki na Uniwersytecie Warszawskim oraz Lingwistycznego Wydziału Języka Angielskiego Metodystów w Warszawie.
W 2015 r. zaangażował się w pomoc powstawania idei projektu Chleb wolnościowy. 12 listopada 2015 r. wraz z Pawłem Piechnikiem uczestniczył w pierwszym spotkaniu prezentującym pomysł na cały komiks (aktualnie tryptyk) w Państwowym Muzeum na Majdanku.
Do dzisiaj wspiera projekt i inspiruje do myślenia.
ur. w 1969 r., historyk, absolwentka Wydziału Historii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. W latach 2000–2018 pracownik Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Poznaniu, w latach 2009–2018 naczelnik Oddziałowego Biura Edukacji Publicznej/Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej. Członek Kolegium Redakcyjnego „Biuletynu IPN”. Od roku 2018 pracownik Biblioteki Raczyńskich w Poznaniu. Od 1992 r. w ramach prac dla Departamentu Dziedzictwa Kulturowego Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego zajmowała się problematyką strat kulturalnych ziemiaństwa i Kościoła katolickiego w Wielkopolsce w czasie okupacji niemieckiej 1939–1945.
W 2021 r. zaangażowała się w rozwój projektu Chleb wolnościowy o aspekt edukacyjny. Uczestniczyła w nim do końca swoich dni.
Dr Agnieszka Łuczak zmarła 17 marca 2022 r.
twórca
projektu
Projekt Chleb wolnościowy, narodził się dzięki spotkaniu przez Pawła Piechnika pani Danuty Brzosko Mędryk w 2013 r. Pani Danuta, dzieląc się swoimi doświadczeniami życia w obozie, zainspirowała Pawła do stworzenia komiksu i m.in. opowiedzenia jej historii młodym ludziom.
Po jej śmierci w 2015 r. wsparcie merytoryczne zaoferował pan Władysław Cieszkowski, który towarzyszył Pawłowi w prezentacji pierwszego szkicu komiksu w Państwowemu Muzeum na Majdanku. Pan Władysław do dzisiaj wspiera projekt i inspiruje do myślenia.
W 2018 r. do zespołu projektu dołączyła Agnieszka Piechnik, która wspiera proces twórczy i wydawniczy książek.
Kontynuacja prac nad tryptykiem komiksowym trwała nadal. W 2021 r. dołączyła do projektu pani Agnieszka Łuczak. To ona rozbudowała projekt o część edukacyjną, promując ideę rozmowy z młodzieżą o wartościach. Wtedy też rozpoczęła się współpraca z Fundacją Jezuickiego Ośrodka Kultury i Rozwoju VINEA.
Po śmierci Agnieszki w 2022 r. do projektu dołączyła Marta Łuczak. Wspólne wysiłki Marty i Pawła sprawiły, że w 2023 r. tom 2 otrzymał pierwsze środki finansowe na realizację, dzięki którym Paweł mógł poświecić swój czas na pracę twórczą. Marta, oprócz bieżącej koordynacji projektu, jest zaangażowana w jego warstwę merytoryczną i edukacyjną.
Publikacja komiksu Chleb wolnościowy, tom 2, zaplanowany jest na wrzesień 2024 r.