O projekcie

Autentyczne historie ludzi i ich droga do wolności
Wartość artystyczna.
Reportaż komiksowy, łączy sztukę obrazu z dziennikarstwem.
Wartość edukacyjna.
Edukacja kaskadowa, warsztaty dla nauczycieli i młodzieży.
Wartość merytoryczna.
Inspirowanie dyskusji na trudne tematy i wyciąganie własnych wniosków.

Idea Projektu

„Chleb wolnościowy” to projekt wydawniczo-edukacyjno-artystyczny, którego ideą jest przedstawienie drogi człowieka od zniewolenia do wolności.

Tytuł projektu bezpośrednio nawiązuje do określenia używanego przez więźniów niemieckich nazistowskich obozów koncentracyjnych. W żargonie osadzonych, „chleb wolnościowy”, oznaczał chleb wypiekany poza obozem, na wolności.

Reportaż komiksowy prowokuje do szukania odpowiedzi, czym jest „chleb wolnościowy” dzisiaj i co oznacza wolność w świecie poza drutami.

komiksy

Trzy komiksy (tom historyczny, tom współczesny, tom symboliczny). Każdy tom komiksu ma tą samą konstrukcję.

WARSZTATY

Organizujemy spotkania i warsztaty w szkołach, świetlicach, domach kultury. Zarówno dla młodzieży, jak i osób dorosłych.

Mentorzy projektu

To dzięki nim projekt narodził się i wciąż rozwija

ur. 4 sierpnia 1921 w Pułtusku, zm. 1 września 2015 – polska lekarka stomatolog, pisarka.

Jej książka pt. Niebo bez ptaków, była powodem dla którego w 1971 rząd USA powołał ją na bezpośredniego świadka w procesie o deportację zbrodniarki wojennej Hermine Braunsteiner-Ryan. W swoich książkach przedstawia warunki bytowania w obozach, prześladowania, wyniszczającą pracę, wewnętrzną organizację więźniarek, samoobronę, samopomoc i kontakty z ludźmi zza drutów.

9 września 2015 została pochowana cmentarzu Powązkowskim w Warszawie.

Paweł Piechnik, twórca projektu Chleb wolnościowy, skontaktował się z p. Danutą w 2013 r. i to spotkanie zaowocowało narodzeniem projektu. Do końca swoich dni wspierała projekt.

fot.Paweł Piechnik
fot.Paweł Piechnik

Władysław Cieszkowski

ur. w 1946 r., ekonomista, przedsiębiorca. Absolwent Szkoły Głównej Planowania i Statystyki na Uniwersytecie Warszawskim oraz Lingwistycznego Wydziału Języka Angielskiego Metodystów w Warszawie.

W 2015 r. zaangażował się w pomoc powstawania idei projektu Chleb wolnościowy. 12 listopada 2015 r. wraz z Pawłem Piechnikiem uczestniczył w pierwszym spotkaniu prezentującym pomysł na cały komiks (aktualnie tryptyk) w Państwowym Muzeum na Majdanku.

Do dzisiaj wspiera projekt i inspiruje do myślenia. 

ur. w 1969 r., historyk, absolwentka Wydziału Historii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. W latach 2000–2018 pracownik Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Poznaniu, w latach 2009–2018 naczelnik Oddziałowego Biura Edukacji Publicznej/Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej. Członek Kolegium Redakcyjnego „Biuletynu IPN”. Od roku 2018 pracownik Biblioteki Raczyńskich w Poznaniu. Od 1992 r. w ramach prac dla Departamentu Dziedzictwa Kulturowego Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego zajmowała się problematyką strat kulturalnych ziemiaństwa i Kościoła katolickiego w Wielkopolsce w czasie okupacji niemieckiej 1939–1945.

W 2021 r. zaangażowała się w rozwój projektu Chleb wolnościowy o aspekt edukacyjny. Uczestniczyła w nim do końca swoich dni.

Dr Agnieszka Łuczak zmarła 17 marca 2022 r.

fot.Paweł Piechnik

twórca
projektu

fot. Maksymilian Samson

Projekt Chleb wolnościowy, narodził się dzięki spotkaniu przez Pawła Piechnika pani Danuty Brzosko Mędryk w 2013 r. Pani Danuta, dzieląc się swoimi doświadczeniami życia w obozie, zainspirowała Pawła do stworzenia komiksu i m.in. opowiedzenia jej historii młodym ludziom. 

Po jej śmierci w 2015 r. wsparcie merytoryczne zaoferował pan Władysław Cieszkowski, który towarzyszył Pawłowi w prezentacji pierwszego szkicu komiksu w Państwowemu Muzeum na Majdanku. Pan Władysław do dzisiaj wspiera projekt i inspiruje do myślenia.

W 2018 r. do zespołu projektu dołączyła Agnieszka Piechnik, która wspiera proces twórczy i wydawniczy książek.

Wspólne wysiłki zaowocowały wydaniem części historycznej tryptyku,  Chleb wolnościowy, tom 1 w 2019 r. 

Kontynuacja prac nad tryptykiem komiksowym trwała nadal. W 2021 r. dołączyła do projektu pani Agnieszka Łuczak. To ona rozbudowała projekt o część edukacyjną, promując ideę rozmowy z młodzieżą o wartościach. Wtedy też rozpoczęła się współpraca z Fundacją Jezuickiego Ośrodka Kultury i Rozwoju VINEA.

Po śmierci Agnieszki w 2022 r. do projektu dołączyła Marta Łuczak. Wspólne wysiłki Marty i Pawła sprawiły, że w 2023 r. tom 2 otrzymał pierwsze środki finansowe na realizację, dzięki którym Paweł mógł poświecić swój czas na pracę twórczą. Marta, oprócz bieżącej koordynacji projektu, jest zaangażowana w jego warstwę merytoryczną i edukacyjną.

Publikacja komiksu Chleb wolnościowy, tom 2, zaplanowany jest na wrzesień 2024 r.

współpraca

Tryptyk komiksowy Chleb wolnościowy.
Marta Łuczak
Koordynator projektu „Chleb wolnościowy, tom 2”, partner merytoryczny i edukacyjny.
Agnieszka Piechnik
Koordynator wykonawczy projektu.
Izabela Tomasiewicz
Odpowiedzialna za przygotowanie i skład do druku komiksów.
Państwowe Muzeum na Majdanku
Partner strategiczny przy stworzeniu komiksu Chleb wolnościowy, tom 1.
Fundacja Jezuickiego Ośrodka Kultury i Rozwoju VINEA
Partner strategiczny przy tworzeniu komiksu Chleb wolnościowy, tom 2, oraz warsztatów.

Poznaj historie od zniewolenia do wolności

28 autentycznych opowieści z przeszłości i teraźniejszości